Majitelé nemovitostí mají povinnost zaplatit do konce května daň z nemovitosti. O výši daně rozhodují obce, některé sáhly tento rok k razantnímu zvýšení sazeb.
Daň z nemovitosti
Daň z nemovitosti je povinen zaplatit každý občan, který na území ČR nemovitost vlastní. Jakmile se stanete vlastníkem nemovitosti, máte povinnost podat daňové přiznání. Finanční úřad vám poté vyměří daň, která se obvykle pohybuje v řádu stovek korun. Daň je splatná jednou ročně, obvykle majitelé nemovitostí objeví ve schránce složenku s předpisem platby daně. U finančního úřadu můžete rovněž zažádat o zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí emailem. V takovém případě vám složenka do schránky nedorazí.
Daň zatěžuje majitele nemovitosti
Povinnost zaplatit daň z nemovitosti má vlastník i v případě, že nemovitost trvale neobývá, nemá v ní hlášené trvalé bydliště nebo mu nemovitost slouží k pronájmu. Není možné daňové zatížení přenést na nájemce nemovitosti.
Vyšší daň vyměřuje finanční úřad automaticky, občané, kterých se vyšší daň týká, nemají povinnost podávat nové daňové přiznání.
Daň z nemovitosti v gesci obce
O výši koeficientu, tedy i konečném daňovém zatížení majitelů nemovitostí v obci, rozhoduje obec samostatně. Některé obce přistoupily v roce 2021 k razantnímu navýšení daně z nemovitosti. Rozhodnutí zdůvodňují poklesem příjmů v důsledku ekonomického ochlazení, jinde zaznamenali vyšší zatížení obce vlivem stěhování (i dočasného) z velkých měst na venkov. Příkladem je obec Strakonice, obec Soutice, Havlíčkův Brod nebo Slavkov u Brna. V některých zmíněných obcích dojde až na dvojnásobnou sazbu za vlastnictví nemovitosti.
Odpuštění daně z nemovitosti
V důsledku živelných pohrom může obec dočasně odpustit platbu daně z nemovitosti. Nově tak může učinit i z důvodu pandemie. O osvobození může obec rozhodnout za uplynulé zdaňovací období a nejdéle na dobu 5 let.