Koupili jste pozemek, ke kterému vede jen vyšlapaná pěšinka nebo se k nemovitosti musíte dostat cestou jiného vlastníka. Obojí vám komplikuje budoucí výstavbu. Jak je to s povolením příjezdové cesty?
Pozemky bez přístupových cest
Aktuální hlad po nemovitostech a nutnost rychlejší výstavby znamená, že se mnohé louky, pastviny a orná půda mění na stavební pozemek. Právě u těchto typů pozemků bývá často problém s příjezdovou cestou. Ta buď chybí zcela, je v soukromém vlastnictví nebo nesplňuje podmínky stavebních předpisů. V takovém případě vzniká problém nejen s užíváním pozemku, ale také s financováním možné výstavby bankou.
Účelové komunikace jsou soukromé
Jestliže je cesta k pozemku zakreslena jako místní komunikace, je vlastněna obcí a problémy s užíváním nejsou. Jiná pravidla platí pro účelové komunikace. Účelové komunikace mohou být ve vlastnictví soukromých osob, a dokonce mohou být veřejně nepřístupné. Pokud vlastník komunikace s užíváním cesty nesouhlasí, je třeba případ postoupit soudu.
Náročná jednání o přístupovou cestu
Vlastník cesty není povinen umožnit vám užívání cesty nebo vám zřídit věcné břemeno v katastru nemovitostí. Kdo se s vlastníkem cesty nedohodne, žádá o povolení soudní cestou. Soud rozhoduje zároveň o přiměřené náhradě pro vlastníka cesty. Jsou však známy případy, kdy soud právu nového vlastníka užívat cizí komunikaci nevyhověl. To v případě, kdy vlastník cesty prokázal, že mu při užívání cesty vzniká škoda (vyšší než odměna za užívání) nebo k pozemku vede jiná cesta (byť je delší a méně pohodlná).
Právo přístupu k pozemku zjišťujte předem
Před koupí pozemku se informujte na možnost užívání přístupové cesty a zároveň dohodněte podmínky jejího užívání. V žádném případě se nespoléhejte na to, že se vám právo na přístup podaří získat dodatečně soudní cestou.