Poptávka po bydlení v centech měst klesá

26.9. 2019Sarka

V posledních pár letech jsme měli možnost zaznamenat obrovskou poptávku po všech druzích nemovitostí. Zájem byl o pozemky, byty, domy, zahrádky, ale i komerční prostory. 

Do nemovitostí se rozhodli investovat i lidé, kteří o tom dříve nikdy neuvažovali. Důvodem byly nízké sazby hypoték a snadné získání hypotečního úvěru. To se v letošním roce o něco snížilo tím, že ČNB koncem roku 2018 zpřísnila podmínky pro poskytnutí hypotečního úvěru. Ale platit hypotéku je pro mnohé stále výhodnější, než si nemovitosti pronajímat.

Takto obrovská poptávka měla samozřejmě veliký vliv na vývoj cen.

Tržní hodnota některých nevitostí se v roce 2017 a 2018 zvýšila natolik, že se stala pro mnohé nedosažitelná. Velký nárůst cen se projevil hlavně v centrech větších měst, na okrajích obcí byl tento nárůst o něco menší.

Vlivem zásahu ČNB došlo v letošním roce k malé změně. Ceny nemovitostí v centrech měst rostou, méně, ale rostou, a naopak na okrajích obcí, zvláště v měně vyhledávaných lokalitách, začaly ceny klesat.

Okraje měst nebo menší obce s dobrou občanskou vybaveností se staly rázem vyhledávanou lokalitou. Nabídka realitních kanceláří se rychle tenčila. Zájem vzrostl o nemovitosti k celkové rekonstrukci, menší pozemky a rekreační objekty  na okrajích měst a v menších obcích, kde byl dříve zájem o nemovitosti téměř nulový.

I developerské projekty rostou v lokalitách, o kterých by investoři dříve vůbec neuvažovali.

Lidé chtějí bydlet ve vlastním, ale kvůli vysokým cenám v centrech měst na tyto nemovitosti nedosáhnou. Proto logicky začali vyhledávat lokality s jim dostupnou cenovou hladinou.