Proč při prodeji nezapomínat na rezervační smlouvu

Tato dohoda vám zajistí, že si zájemce koupi na poslední chvíli nerozmyslí.

Co se zcela běžně stává po tom, co uslyšíte, že dotyčný kupuje? Prodávající přestává hledat jiného zájemce, připraví smlouvy a budete očekávat, že vše proběhne hladce. Jenže vše může být během jednoho telefonátu zcela jinak. Nepřicházejte tedy o čas, nervy a peníze – podepište rezervační dohodu.

​Co se může stát, pokud rezervační smlouvu nepodepíšete?

Potom, co dáte do prodeje nemovitost, tak se vám ozve zájemce o koupi. Dohodnete se na prohlídce, která se úspěšně uskuteční a následně uslyšíte – kupuji.

Stáhnete inzerát z nabídky a všem ostatním zájemcům sdělíte, že je nabízená nemovitost již prodaná.

Za pár dní vám zazvoní telefon a vy se dozvíte, že si to druhá strana rozmyslela, protože banka jim nepůjčí nebo našli nějakou jinou nemovitost, která se jim líbí a vyhovuje víc. Případně vážný zájemce přestane komunikovat úplně.

Co potom? Můžete se rozčilovat, nadávat, ale žádnou jinou možnost k naplnění vaší dohody nemáte. Nikdo vám váš čas ani vynaložené peníze na prodej a přípravu smluv nevrátí.

Nepůsobí to dobře ani kvůli tomu, že se nemovitost objeví znova ve výpisu nemovitostí na prodej. Může to působit negativně na nové zájemce a vzbuzovat pochybnosti, že něco bylo s nemovitostí špatně. A tato situace se může opakovat dokonce několikrát.

Rezervační dohodu si můžete stáhnout zdarma na internetu, nechat připravit advokátem nebo požádat o pomoc realitního makléře. Po podpisu se ze zájemce stane rovnou kupující.

Smlouva je důležitá i pro kupující

Zájemce chce mít samozřejmě také jistotu, že mu nemovitost podržíte, dokud si nevyřídí potřebné kroky kvůli financování, odhadům pro banku atd. Proto se tato smlouva uzavírá přibližně na 2 měsíce. Za tuto dobu se dá vše v klidu stihnout.

Tato smlouva se také běžně při žádosti o hypotéku bance předkládá. Případně i s návrhem na smlouvu kupní.

Bez rezervační smlouvy si kupující může vše oběhat a zjistit, že nemovitost je již prodána někomu jinému.

Co to vlastně ta rezervační dohoda je?

Je to oficiální dokument, kde se obě strany zavazují za stanovených podmínek, termínů a ceny k prodeji nemovitosti. Mohou zde být nastavené i sankce při nesplnění těchto podmínek. Rezervační dohodu je dobré mít úředně ověřenou podpisy, ale není to nutné. Do celého procesu prodeje by měl vstoupit advokát nebo realitní kancelář. Zajistíte si tak pohodlí a značnou úsporu vašeho času a peněz.

V rezervační dohodě by mělo být přesně definováno, na jaký účet je třeba rezervační poplatek odeslat a v jakém termínu. Rezervační poplatek by měl mířit určitě do advokátní nebo bankovní úschovy.

Ať už budete podepisovat jakoukoli dohodu, měli byste si ji vždy pořádně přečíst a případně si vzít dostatek času na promyšlenou. A pokud budete smlouvu naopak sepisovat, vezměte si k ruce odborníka, který vám poradí a bude vědět co a jak.

Potřebujete poradit? Neváhejte mě kontaktovat.

Buďte v obraze. Přihlaste se k zasílání novinek a dostávejte 1x měsíčně informace ze světa realit.

Budete mít přehled o vývoji trhu, změnách v legislativě nebo připravovaných nemovitostech na prodej.